Kadınlar erkeklere oranla eşlerini daha çok takip ediyor

Kadınlar erkeklere oranla eşlerini daha çok takip ediyor

Aileler internette oğullarını kızlardan daha fazla takip ettiği dikkat çekerken, ebeveyn takibi için oluşturulan uygulamanın da kadınlar tarafından eş takibinde kullanıldığını da ortaya çıktı. Eş ya da erkek arkadaş takibini en fazla 25 ile 34 yaşları arasındaki kadınların yapıyor olması da dikkat çekti. KİM DAHA RİSKLİ DAVRANIŞ SERGİLER? Uluslararası güvenlik yazılımı şirketi Bitdefender’ın yaptığı bir

Aileler internette oğullarını kızlardan daha fazla takip ettiği dikkat çekerken, ebeveyn takibi için oluşturulan uygulamanın da kadınlar tarafından eş takibinde kullanıldığını da ortaya çıktı. Eş ya da erkek arkadaş takibini en fazla 25 ile 34 yaşları arasındaki kadınların yapıyor olması da dikkat çekti.

KİM DAHA RİSKLİ DAVRANIŞ SERGİLER?

Uluslararası güvenlik yazılımı şirketi Bitdefender’ın yaptığı bir araştırmaya göre, ebeveynler sanal ortamda erkek çocuklarını denetim amaçlı takip ediyor. Bitdefender’ın 1600’den fazla gönüllünün katıldığı ve üç ay süren araştırmasında, ebeveynlere çocuklarının Facebook hareketlerini kontrol etmeleri için geliştirilen bir yazılım kullandırıldı.

Üç ay sonunda çıkan istatistikler ise oldukça şaşırtıcı oldu. Ebeveynler, 13-17 yaş arasındaki erkek çocuklarını aynı yaş aralığındaki kız çocuklarından yüzde 50 daha fazla izliyor. Bitdefender yetkilileri, bu şaşırtıcı sonucun her hangi bir hata içermediğini, sadece erkek çocukların kızlara oranla daha fazla çevrim-içi olmalarından kaynaklandığını düşündüklerini belirtiyorlar. Erkek çocukların sanal ortamda daha riskli davranışlar sergileyebileceği algısı nedeniyle, ebeveynlerin tedirgin olduğunun görüldüğünü belirten yetkililer, özellikle siber zorbalık, siber-yem, video paylaşımı gibi daha erkeksi davranışlar sergileyen genç erkeklerin, ailelerini daha çok endişelendirdiğini belirtiyorlar. Ayrıca kız çocuklarının sanal ortamda daha ihtiyatlı olduğunun altını çizen yetkililer, bu sonucun kız çocuklarının ebeveynlerine daha fazla güven aşıladığının da bir göstergesi olabileceğini söylüyorlar.

KADINLAR EŞ VE SEVGİLİ TAKİBİ YAPIYOR

Aynı istatistikler bir başka ilginç sonucu daha otaya çıkardı. Kadınlar, Bitdefender’ın Ebeveyn Kontrolü aracını eşleri ve/veya sevgililerini izlemek amacıyla kullanıyor! Ankete katılan 1600 kişinin sadece yüzde 23.87’si çocuklarını takip için bu aracı kullanırken, kullanıcıların büyük bir çoğunluğunu eşini ya da erkek arkadaşını internette izlemeye alan kadınların oluşturduğu görüldü.

25-34 YAŞ ARASI KADINLAR TAKİP EDİYOR

Bitdefender’ın araştırmasına göre eş ya da erkek arkadaşını en fazla 25 ile 34 yaşları arasındaki kadınlar takip ediyor. Amerikan ve İngiliz kadınlar, uygulamayı kullanan kadınların yüzde 67’lik kısmını oluşturarak erkek arkadaşını ya da eşini takip edenler listesinin başını çekiyor. 35-44 yaşlarındaki partnere sahip olan kadınlarda ise bu alışkanlığın daha az olduğu, ancak yine de bir erkeğe göre iki kat fazla olduğu belirtiliyor.

ERKEKLERDEN ORAN DÜŞÜYOR

Bu uygulamayı eş ya da kız arkadaşlarını izlemek için kullanan erkeklerin oranı ise kadınların üçte biri. Eş ya da sevgilinin yaşı yükseldikçe takipçi erkek sayısı daha da azalıyor!

Bitdefender güvenlik araştırmalarının başındaki isim olan Catalin Cosoi, bu kadar çok kişinin başka insanları takip etmesinin oldukça şaşırtıcı olduğuna dikkat çekiyor. Bu teknolojinin çocuklarının Facebook’ta neler yaptığını ve kimlerle konuştuğunu takip edebilmesi amacıyla ebeveynler için tasarlandığını belirten Cosoi, programın amacının dışında kullanıldığını ifade ediyor.

Türkiye’de DataStar tarafından satışa sunulan Bitdefender Total Security 2013 ve Bitdefender Internet Security 2013 güvenlik yazılımlarında, ailelere çocuklarının internete bağlı iken takibini içeren Ebeveyn Kontrolü aracı bulunuyor. Bu araç ile aileler çocuklarının Facebook hareketlerini izleyebiliyor.

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız