Bebeğinizin İlk Besinleri

Bebeğinizin İlk Besinleri

Yoğurt Süt kaynatılır. Et dayanır dayanmaz (40-45 C derece) sıcaklığa gelince, bir litre kadar süt için bir yemek kaşığı yoğurt eklenir. Üzeri kapatılır ve kalın bir örtü (battaniye gibi) ile sarılarak ayrı sıcaklıkta mayalanmaya bırakılır. Üç-altı saat kadar sonra açılarak serin yerde (buzdolabı) bir gün bekletilir. Günümüzde kentlerde ticari üretilmiş çeşitli yoğurtlar bulunmaktadır. Çocuk için

Yoğurt

Süt kaynatılır. Et dayanır dayanmaz (40-45 C derece) sıcaklığa gelince, bir litre kadar süt için bir yemek kaşığı yoğurt eklenir. Üzeri kapatılır ve kalın bir örtü (battaniye gibi) ile sarılarak ayrı sıcaklıkta mayalanmaya bırakılır. Üç-altı saat kadar sonra açılarak serin yerde (buzdolabı) bir gün bekletilir. Günümüzde kentlerde ticari üretilmiş çeşitli yoğurtlar bulunmaktadır. Çocuk için en uygun kaymaksız yoğurttur. Yoğurdun yüzey kısmı ayrılarak verilmesi uygun olur. Satın alırken son kullanma tarihinin geçmemiş , ambalajının düzgün olmasına dikkat edilmelidir.

Muhallebi

1 silme yemek kaşığı pirinç veya buğday unu.1 su bardağı süt ile (veya devam maması ile) ezilir. Hafif ateşte karıştırılarak pişirilir. Pişmesine yakın, 1 silme yemek kaşığı şeker eklenip, birkaç kez daha karıştırıldıktan sonra kaseye boşaltılır. Kabızlığı olan bebklerede ayrıca 1 çay kaşığı sıvı yağ ilave edilebilir.

Yumurta

Yıkanmış yumurta suya konur, kaynama derecesine gelince 10 dakika kadar pişirilir. Akının ve sarısının katılaşmış, fakat sarısının .ok sertleşmemiş ve etrafının yeşillenmemiş olması gerekir. Çocuğun ayına göre önce sarısı, sonra bütün yumurta yalnız olarak veya sütle ezilerek veya sebze çorbası içinde çocuğa verilir.

Meyveler 

***Elma ve şeftali suyu ve püresi

İçindekiler:
1 adet otra büyüklükte elma, şeftali.

Yapılışı:
Meyveler yıkanır, kabukları soyulur. Katı meyve suyu sıkma aleti varsa suyu çıkarılır. Yoksa rendelenir ve temiz bir tülbentten süzülür. Meyve püresi yapılacaksa, cam rende ile rendelenir. Meyce rendesi ince, ezme şeklinde olmalıdır.

***Portakal, mandalina suyu

İçindekiler:
1 adet portakal veya 1 adet mandalina

Yapılışı:
Meyveler yıkanır, kesilir ve limonlukta sıkılır.

***Muz Püresi

İçindekiler:
½  muz

Yapılışı:
Muz yıkanır, küçük küçük parçalanır, çatalla ezilir.

Çorbalar

***Sebze Çorbası

İçindekiler:
2-3 yaprak ıspanak
1 küçük patates
¼ kabak
¼ havuç
1 çay kaşığı sıvı yağ
1 su bardağı su

Yapılışı:
Sebzeler yıkanır, kabuklu sebzeler soyulur ve doğranır. Küçük tencerede kaynamakta olan suya salınır. Su, sebzelerin üzereini örtecek kadar olmalıdır. Ateş kısılır, sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişmiş sebzeler ezilerek süzgeçten geçirilir, 1 çay kaşığı yağ eklenir.

*Patates yerine 1 tatlı kaşığı pirinç veya kırmızı mercimek de eklenebilir.

***Mercimek Çorbası

İçindekiler:
1 yemek kaşığı kırmız mercimek
1 su bardağı su
1 çay kaşığı sıvı yağ

Yapılışı:
Mercimek ayıklanır, yıkanır ve kaynamakta olan suya salınır. Ateşin altı kısılır, mercimek yumuşayıncaya kadar pişirilir, ezilir, yağ eklenir.

***Yayla Çorbası

İçindekiler:
¾ su bardağı yoğurt
½ su bardağı su
1 yemek kaşığı pirinç
1 çay kaşığı sıvı yağ
1 çay kaşığı un

Yapılışı:
Pirinç, ayıklanır, yıkanır ve su ile haşlanır, ılımaya bırakılır. Yoğurt, un ve su ile ezilir. Karıştırılarak pişirilir, yağ eklenir.

***Pirinç-Mercimek Çorbası

İçindekiler:
½  yemek kaşığı kırmızı mercimek
½ yemek kaşığı pirinç
1+1/4 su bardağı su
1 çay kaşığı sıvı ysğ

Yapılışı:
Mercimek, pirinç ayıklanır, yıkanır ve kaynamakta olan suya salınır. Yumuşayıncaya kadar pişirilir, yağ eklenir. Çorba pirinç yerine bulgur konarak da yapılabilir.

***Tarhana Çorbası

İçindekiler:
1 su bardağı su
1-2 yemek kaşığı tarhana
1 tatlı kaşığı sıvı yağ

Yapılışı:
Tarhana soğuk su ile ezilir ve karıştırılarak pişirilir, yağ eklenir. Tarhan acısız olmalıdır.

Etlerin hazırlanması

-En uygunu iki kere çektirilmiş yağsız dana kıyması, tavuğun beyaz et, kılçığı iyice ayrılmış balık etidir.
-Kıyma ince çekilir, sebze çorbalarına eklenir. Baharat konmamış fazla tuzlu olmayan sulu köfte, tepsi köftesi de çocuğa ezilerek verilebilir.
-Baharatlı ve fazla tuzlu olmamak kaydı ile parça etli yemekler, kıymalı dolmalar ve kıymalı sebze yemekleri, kaşıkla ezilerek çocuğa verilebilir.
-tavuk ve balık eti de çorca içine eklenerek verilebildiği gibi, ezilerek bir parça ekmekle yedirilebilir.

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız