İş yerlerindeki en saçma 10 yasak

İş yerlerindeki en saçma 10 yasak

Sizce iş yerlerindeki en saçma yasaklar neler olabilir? Yenibiris.com’un çalışanlar arasında yaptığı anketler, şirketlerde uygulanan en saçma yasakları ortaya çıkardı. Ankete katılan 1747 kişiye göre, saçma yasaklar listesindeki en popüler 10 madde şu şekilde sıralanıyor: 1. Esnemek 2. Kahverengi giyinmek 3. Türkçe müzik dinlemek 4. Başkasından ilaç istemek 5. Şirket aracının klimasını her yöne çalıştırmak

Sizce iş yerlerindeki en saçma yasaklar neler olabilir? Yenibiris.com’un çalışanlar arasında yaptığı anketler, şirketlerde uygulanan en saçma yasakları ortaya çıkardı. Ankete katılan 1747 kişiye göre, saçma yasaklar listesindeki en popüler 10 madde şu şekilde sıralanıyor:

1. Esnemek

2. Kahverengi giyinmek

3. Türkçe müzik dinlemek

4. Başkasından ilaç istemek

5. Şirket aracının klimasını her yöne çalıştırmak

6. Sürekli aynı arkadaşlarla yemeğe inmek

7. İzinsiz tuvalete gitmek

8. Çaya ikiden fazla şeker atmak

9. Enerji içeceği içmek

10. Şal takmak

Öne çıkan yasak konuları
Anketlere katılanlara göre en fazla yasak, bilgisayar ve internet kullanımıyla ilgili. Ofis içinde yeme-içme kuralları da hemen ardından geliyor. Bu yasakları molalar, iş saatleri, giyim ve kişisel bakım hakkındaki yasaklar takip ediyor. İşte anketlerde öne çıkan yasak konuları:

Bilgisayar – internet: Sosyal ağları kullanmak (Facebook, Twitter vs.), sohbet etmek, şirket dışına e-posta yollamak ve alışveriş sitelerine girmek, bilgisayara flaş bellek takmak yasak.

Yeme – içme: Soda içmek, fazla Türk kahvesi içmek, şeker ve süt tozunda verilen sınırı aşmak, hazır kahve içmek, masada yemek ve mesai saatleri içinde çay içmek yasak.

İş saatleri – mola: Çay molası vermek, öğle yemeği yemek, hava kararmadan ofisi terk etmek, öğle tatilinde ofisten çıkmak, yöneticiden önce çıkmak.

Giyim – kişisel bakım: Top sakal bırakmak, renkli oje sürmek, kahverengi giyinmek, babet giymek, küpe takmak, toka takmak yasak

Telefon: Cep telefonunu sessiz moda almamak, iş saatlerinde telefonla konuşmak, telefonu şarja takmak yasak.

Ofis ve bina düzeni: Asansörü kullanmak, klimaları bütün gün çalıştırmak, dışarıdan gelen çiçekleri ofise almak yasak.

Ofis içi sosyalleşme: Alt kademe personelle konuşmak, aynı arkadaşlarla yemeğe gitmek, başka birimdekilerle arkadaş olmak yasak.

Sigara: Kapı önünde sigara içmek, sigaraya arkadaşla inmek, öğle saatinden önce sigara içmek yasak.

Kişisel ihtiyaçlar: Tuvalete üç defadan fazla gitmek, fazla tuvalet kağıdı kullanmak, beş dakikadan fazla tuvalette kalmak yasak.

Yenibiris.com

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız