Hamilelikte sıvı kaybı düşük riskini artırıyor

Hamilelikte sıvı kaybı düşük riskini artırıyor

Kayseri’de Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fatma Kutlusoy, gebelik sırasında yaşanan idrar yolu enfeksiyonlarının erken doğum ve düşük riskini artırdığını söyledi. Op. Dr. Fatma Kutlusoy, anne adaylarının gebelikte yeterli sıvı tüketmesini, düzenli ve sağlıklı beslenmesini, doktor kontrollerini aksatmamasını istedi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fatma Kutlusoy, gebelikte sıvı alımı ve sağlıklı

Kayseri’de Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fatma Kutlusoy, gebelik sırasında yaşanan idrar yolu enfeksiyonlarının erken doğum ve düşük riskini artırdığını söyledi.

Op. Dr. Fatma Kutlusoy, anne adaylarının gebelikte yeterli sıvı tüketmesini, düzenli ve sağlıklı beslenmesini, doktor kontrollerini aksatmamasını istedi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fatma Kutlusoy, gebelikte sıvı alımı ve sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu belirtti. Op. Dr. Kutlusoy, \”Özellikle yaz aylarında sıvı kaybı fazla olduğu için gerekli sıvı alımı yapılmalı. Sıvı, erken doğum tehlikesini önlemenin yanı sıra bebeğin hızlı gelişiminde de önemli. Gebeliğini yaz döneminde geçiren anne adayları günde ortalama 2 litre su tüketmeli. Suyun yanında sıvı tüketimi de çok önemli. Sıvı alması gereken gebeler çay ve kahve yerine, süt ve süt içerikli zengin mineralli içecekleri tercih etmeli. Özellikle kahvenin, içeriğinde bulunan ‘Parakasantin’ maddesi, günde 500 miligramın üzerinde kahve tüketen gebe adayında düşük ve erken doğum tehlikesine, anne karnında ölü doğumlara neden olabilir. Bunun yanında sık çay tüketen anne adaylarında ise demir eksikliği anemisi görülmektedir\” dedi.

ENFEKSİYON DÜŞÜK VE ERKEN DOĞUM RİSKİNİ ARTIRIYOR

Yeterli sıvı alımının idrar yolu enfeksiyonunu önleyeceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fatma Kutlusoy, \”İdrar yolu enfeksiyonu erken doğum ve düşük riskini artırmakta. Gebelerde idrar yolu enfeksiyonu herhangi bir belirti vermeden ortaya çıkabilir. İdrar yaparken yanma ve acıma şikayetleri fazla görülmez. Şikayetler, kendini sık idrara çıkma olarak gösterir. Bu durum, rahmin idrar torbasına baskısına bağlı olduğu gibi, idrar yolu enfeksiyonlarının başlangıcı da olabilir. Düzenli gebelik kontrollerini yaptıran anne adaylarında tam idrar tetkikiyle enfeksiyon tanısı konulabilir. İdrar yolu enfeksiyonlarında erken teşhis, özellikle prematüre bebek oranını azaltmaktadır. Düzenli gebelik kontrolü hem anne hem de bebek sağlığı açısından önemli. İdrar yolu enfeksiyonlarına bağlı risklerin önlenmesi için gebelik döneminde susuz kalınmaması, vücudun sıvı ihtiyacının yeterince karşılanması ve gerekli miktarda su tüketimine önem verilmesi gerekir\” diye konuştu.

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız