Zihin gücüyle kontrol edilen biyonik bacak

Zihin gücüyle kontrol edilen biyonik bacak

Düşünceyle kontrol edilen biyonik bacak, ABD’nin Chicago kentinde yeni bir denemeye tabi tutulacak. Sağ bacağını motosiklet kazasında kaybeden 31 yaşındaki yazılım mühendisi Zac Vawter, Chicago Rehabilitasyon Enstitüsü’nün bağış toplamak amacıyla düzenlediği \”SkyRise Chicago\” etkinliğine katılacak. Zac Vawter, 4 Kasım’da yaklaşık 2700 kişiyle birlikte, dünyanın en yüksek gökdelenlerinden biri olan Willis Kulesi’nin merdivenlerini, düşünceyle kontrol edilen

Düşünceyle kontrol edilen biyonik bacak, ABD’nin Chicago kentinde yeni bir denemeye tabi tutulacak.

Sağ bacağını motosiklet kazasında kaybeden 31 yaşındaki yazılım mühendisi Zac Vawter, Chicago Rehabilitasyon Enstitüsü’nün bağış toplamak amacıyla düzenlediği \”SkyRise Chicago\” etkinliğine katılacak.

Zac Vawter, 4 Kasım’da yaklaşık 2700 kişiyle birlikte, dünyanın en yüksek gökdelenlerinden biri olan Willis Kulesi’nin merdivenlerini, düşünceyle kontrol edilen biyonik bacakla çıkmaya çalışacak.

Vawter, denemenin yapılacağı Pazar günü, içinden \”merdivenleri çık\” komutunu geçirecek ve bedenine bağlanan mekanizma işleyecek.

Bilim adamlarının gözetiminde yaptığı egzersizlerle bir süre biyonik bacağına alışmaya çalışan Vawter, Willis Kulesi’nin 103’üncü ve son katına 1 saat içinde çıkabilmeyi umuyor.

Deneme, ilk kez kamuoyu önünde yapılacak olması bakımından da önem taşıyor.

Araştırmacılar, bu tür mekanizmalarda güvenliğin büyük önem taşıdığını düşünüyor, çünkü mekanizmanın işlemesinde çıkabilecek herhangi bir sorun, biyonik bacak ya da kol kullananların düşmesine, ellerindeki nesneleri düşürmelerine neden olabiliyor.

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız