Ten Uyumu

Ten Uyumu

Dokunmayı karşı koyulamaz hale getiren feromonlar gibi hormonal, bilinçaltı süreçler gibi psikolojik ve tarafların birbirlerinin cinsel anlayışına hitap eden öğelere sahip olması durumu gibi sosyal çerçevelerde iki kişi arasında meydana gelen olumlu ve çekici etkileşimlere “ten uyumu” denir. Ten uyumunun önemli unsurları; tenin rengi, tenin kokusu, tenin verdiği his, tenin tadı ve tenin dokusudur. Ten

Dokunmayı karşı koyulamaz hale getiren feromonlar gibi hormonal, bilinçaltı süreçler gibi psikolojik ve tarafların birbirlerinin cinsel anlayışına hitap eden öğelere sahip olması durumu gibi sosyal çerçevelerde iki kişi arasında meydana gelen olumlu ve çekici etkileşimlere “ten uyumu” denir.

Ten uyumunun önemli unsurları; tenin rengi, tenin kokusu, tenin verdiği his, tenin tadı ve tenin dokusudur.

Ten Uyumunun Özellikleri

*Bir kez yaşandı mı bağımlılık yapabilir, 
*Bırakıp ta gidememeye neden olabilir, 
*Hasta edebilir, 
*Süründürebilir, 
*Kelimelerle tarif edilmesi zordur, 
*Farklı bir boyutta iletişim sağlar, 
*Sosyal bir olgudur, 
*Denemekle anlaşılır, 
*Kişide “acaba aynı tenden mi yaratıldık?” düşüncesini akla getirir, 
*İkili ilişkilerin gidişatını belirleyebilir, 
*Partnere karşı olur olmadık yerlerde dokunma isteği yaratabilir, 
*Genellikle güzellik veya yakışıklılık ile uzaktan yakından alakası yoktur, 
*Aşkı, şehveti ve cazibeyi kaçınılmaz kılabilir, 
*Zorlamayla olmaz, 
*Coşku, mutluluk, özgüven gibi iyi hissetme duyguları verebilir, 
*Zaman içinde büyüyen ve gelişen bir durum değildir, 
*Kişinin duygularını heyecanlandırır, 
*Cinsel isteği artırır, 
*Anıları canlandırır, 
*Dinlendirici etkileri vardır, 
*Sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayatta etkisi çok büyüktür, 
*Kişi kendine dokunuyormuş gibi hissedebilir.

Hormonlarla ilişkili olan ten uyumunu; duygularımız, düşüncelerimiz, alışkanlıklarımız, yetişme tarzımız ve daha birçok şey etkileyebilir. Her insanın teni parmak izi gibi farklıdır.

Ten uyumu ve cinsellik arasındaki ilişki incelenirken “feromon” adı verilen moleküller keşfedildi. Aşkı bile kontrol eden bu zerrecikler burundan havayla beraber alınarak beyne iletilir ve bir ten haberleşmesi olur. “Aşkın kokusu” olarak tanımlanan bu maddeler sayesinde kişinin ruh hali ve davranış şekilleri değişir. Örneğin yumurtlama dönemindeki kadınların etrafa yaydığı feromonlar erkeklere daha çekici gelir. Doğadan bir başka örnek; kraliçe arıdan, yengeçlere kadar pek çok canlı feromon salgılayarak hayat alanlarını işaretleyebiliyor. Ayrıca tek başına yaşayan erkeklerin sakal ve saçlarının geç çıkması, birlikte oturan kadınların adet günlerinin aynı zamana rastlaması, birlikte yaşayan insanların birbirlerine benzer davranışlar göstermelerinin altında feromonlar olduğu iddia edilmiştir. Vücuda çeşitli maddeleri salgılayarak bizim sağlıklı, mutlu yaşamamızı sağlayan salgılara “hormon” deniyor. Feromonlar, vücudumuzun salgıladığı hormonlardan sadece birisidir. Ten uyumunda gösterdiğimiz ve yukarıda bahsettiğim davranışların sebebi, vücudumuzun salgıladığı işte bu feromonlardır.

CİNSEL TIP DERNEĞİ

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız