Sekiz saatlik diyet

Sekiz saatlik diyet

Kitap, ABD’nin ünlü sağlık dergisi Men’s Health’in genel yayın yönetmeni David Zinczenko tarafından kaleme alındı. Aynı anda bağışıklık sistemini, kalbi, beyni güçlendirip ömür uzattığı ve vücudun şekle girmesini sağladığı öne sürülen diyet, yemek kısıtlaması getirmiyor. Tüketilen gıdaları değil, yalnızca yeme aralığının değiştirilerek form tutulacağını öngören diyetin sekiz saatle sınırlı tutulması bilimsel bir araştırmaya dayanıyor. Zira,

Kitap, ABD’nin ünlü sağlık dergisi Men’s Health’in genel yayın yönetmeni David Zinczenko tarafından kaleme alındı. Aynı anda bağışıklık sistemini, kalbi, beyni güçlendirip ömür uzattığı ve vücudun şekle girmesini sağladığı öne sürülen diyet, yemek kısıtlaması getirmiyor. Tüketilen gıdaları değil, yalnızca yeme aralığının değiştirilerek form tutulacağını öngören diyetin sekiz saatle sınırlı tutulması bilimsel bir araştırmaya dayanıyor. Zira, yapılan son araştırmalar, yeme aralığını 24 saatte sekizle sınırlayarak yağ yakımının hızlandırılacağını gösterdi. Buna göre vücut, sekiz saatte beslenmeye alışınca genetik bir değişime uğrayarak yağ depolamak yerine yağ yakmaya başlıyor. Diyetle birlikte bir egzersiz programının da takip edilmesi gerekiyor.

Nasıl yapılıyor?

8 saat: Bu süre içinde her şeyi yemek serbest.

Süre: Her gün sekiz saat diyetini uygulamak şart değil. Haftada üç ila beş gün uymak bile değişim yaratıyor.

Öğünler: Sekiz saat içinde istenildiği kadar ve istenildiği anda her şey tüketilebilir.

Gıda: Her bir öğün veya atıştırmada bir yağ yakıcı veya sağlıklı besin olması gerekiyor.

Alınması önerilenler: Yağsız protein, lif, sağlıklı yağlar, renkli meyve ve sebzeler.

Yasaklı gıdalar: Pasta-börek gibi işlenmiş karbonhidratlar, şeker, beyaz ekmek, pirinç, makarna, doymuş yağlar, fruktoz şurubu.

Karbonhidrat kuralı: Her bir kabonhidrat tüketiminde en az iki ayrı güçlü gıda alınmalı. Örneğin; makarna, yanında domates sosu ve peynir.

Egzersiz: Her sabah yalnızca 8 dakika spor yeterli

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız