Rüyalarda görülen objeler

Rüyalarda görülen objeler

Eski çağlardan günümüze dek insanların büyük merak konularından biri rüyalar. Uykuya daldığımızda açılan o gizemli kapının ardındakiler, din adamları, psikiyatrist ve psikolog, sosyolog ve nörologlar için önemli bir araştırma alanı olmuş. Rüyaların bu kadar merak uyandırmasının elbette en önemli nedenlerinden biri, geleceği bilme arzusu. Bu gizemli dünyayı anlamak ve anlatmak için derlenmiş kitapların sayısı bile

Eski çağlardan günümüze dek insanların büyük merak konularından biri rüyalar. Uykuya daldığımızda açılan o gizemli kapının ardındakiler, din adamları, psikiyatrist ve psikolog, sosyolog ve nörologlar için önemli bir araştırma alanı olmuş. Rüyaların bu kadar merak uyandırmasının elbette en önemli nedenlerinden biri, geleceği bilme arzusu.

Bu gizemli dünyayı anlamak ve anlatmak için derlenmiş kitapların sayısı bile bu alandaki ilgiyi ortaya koyuyor. Günümüzde de rüyaların gelecekten haber verdiğine inananların oranı hiç de az değil. Ancak hangi yönden bakılırsa bakılsın sonuçta rüyaların ne anlattığı insanların çoğunu ilgilendiriyor.

Rüya hatırlama nedir?
Birçok insan rüyalarını hatırlamaz. Laboratuar çalışmaları da göstermiştir ki, hemen hemen herkes rüya görür fakat birçok kişi uyandıktan sonra rüyalarını hatırlamaz. Bazı basit yöntemlerle rüya hatırlama geliştirilebilir. Örneğin uyanma saatimizi değiştirerek kalkar kalkmaz gördüğümüz rüyayı hatırlamaya çalışarak, gördüğümüz rüyaları yazarak veya bir arkadaşımıza anlatarak olabilir. Sadece göremediğimiz rüyayı hatırlamaya çalışmak bile rüyalarımızın hatırlamayı kolaylaştıran bir yöntemdir.

Sigmund Freud’a göre rüyalar ve cinsellik
Psikoanalizin kurucusu Sigmund Freud rüyaları bilinçaltına giden bir kral yolu olarak tanımlar. Ona göre toplumsal baskıyla bilinçaltına ittiğimiz tüm duygu ve düşünceler uyku sırasında ortaya çıkar. Psikiyatrist Carl Gustav Yung ise, rüyaların sadece kişisel bilinçaltı değil, kollektif ortak bir bilinçaltının sonucu olduğunu savunur.

Ona göre binlerce yıl önce yaşamış atalarımızın korku, istek ve ihtiyaçları da bugün rüyamıza girebiliyor. Yüksekten düşme rüyasının temeli, aslında yüzyıllar önce vahşi hayvanlardan kaçarken uçurumdan düşme endişesi yaşayan atalarımızın yaşadığı korku. Freud’un rüyalara getirdiği cinsel yorumlardan bazıları ise şöyle:

Ağaç: Sabit fikirlilik. Ağaç gövdesi erkeği, dalları kadını simgeliyor.
Ata binmek: At cinsel isteği, ata binmek karşı cinse dokunma isteği.
Böcek: Bilinçaltı cinsel istek.
Çanta: Güzelse ruhsal rahatlık ve cinsel doyum.
Çiçek: Bekaret, bekaretle ilgili problemler.
Dağ: Korunma, rahatlama arzusu.
Diş: Kadın görüyorsa çocuk arzusu. Dişler dökülüyorsa bilinçaltı kendini cezalandırma.
Düşmek: Moral bozukluğu.
Eski sevgili: Eskiye özlem.
Ev: Korunma isteği, sıcaklık.
Hava: Havanın durumu ruh halimizi yansıtır.
Hırsız: Korku.
Kedi köpek: Kedi kadını, köpek erkeği, köpek yavrusu ise çocuğu simgeler.
Kuş: Erkek cinselliği.
Manzara: Sevilen kişiye özlem.
Mezar: Geçmişe, kaybetiklerimize duyulan özlem.
Otomobil: Cinsel istek; otomobil duruyorsa, benzini bitmişse cinsel isteksizlik.
Ölmek: Başkalarına karşı suçluluk duygusu.
Para: Her konuda güçlülük.
Seyahat: Evden ayrılıp, kendi ayakları üzerinde durma isteği.
Sınav: Eski günlerin özlemi.
Silah: Kızgınlık.
Su: Suya girmek, yüzmek ana rahmindeki suyla bağlantılı. Kişinin geriye dönme isteği, annesinin yanında güvende olma arzusu.
Şeytan: Kadın için cinsel istek.
Tren: Aile temsili.
Tuvalet: Cinselliği çirkin görenlerin gördüğü rüya.
Uçak: Erkek cinselliği.
Uçmak: Gençler görüyorsa cinsel istek duyması.
Yılan: Cinsel yaşamda mutsuzluk.

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız