Peyzaj Aydınlatma Örnekleri

Peyzaj Aydınlatma Örnekleri

Bahçe için aydınlatma ürünlerini araştırdığınızda karşınıza çıkacak ürün grupları genel olarak şu şekilde olacaktır: aydınlatma direkleri, çim aydınlatma, aplikler, set üstü aydınlatma, armatürler, aydınlatma takımları, paslanmaz su altı spotlar, gömme spotlar, havuz spotları. Seçilen ürünlerin hava koşullarına dayanıklı, paslanmaz ve tasarruflu ürünler olmasına dikkat edebilirsiniz. Peyzaj aydınlatması örneklerinde sık sık göreceğiniz gibi bahçede oturma grubu,

Bahçe için aydınlatma ürünlerini araştırdığınızda karşınıza çıkacak ürün grupları genel olarak şu şekilde olacaktır: aydınlatma direkleri, çim aydınlatma, aplikler, set üstü aydınlatma, armatürler, aydınlatma takımları, paslanmaz su altı spotlar, gömme spotlar, havuz spotları. Seçilen ürünlerin hava koşullarına dayanıklı, paslanmaz ve tasarruflu ürünler olmasına dikkat edebilirsiniz.

Peyzaj aydınlatması örneklerinde sık sık göreceğiniz gibi bahçede oturma grubu, havuz ya da şelale benzeri ana ögelere aydınlatmada ağırlık verilir. Bunun yanı sıra yürüme yolu ve duvar aydınlatmaları da bahçenin rahat kullanımı açısından önemlidir. Güvenlik açısından düşünüldüğünde gece görüşü kısıtlı olduğundan yürürken zorlanılmayacak, çarpma, takılma, düşme benzeri kazaların önüne geçilecek biçimde bir aydınlatma yapılmalıdır. Basamak, havuz ve set aydınlatmaları bu açıdan da önemlidir.

Tamamen kendi tercihinize bağlı olarak bahçenizi çok aydınlık ya da loş olacak biçimde aydınlatabilirsiniz. Eğer yakın çevrede evler varsa bahçede mahremiyetin korunabilmesi adına loş bir aydınlatma daha uygun olabilir. Üstelik loş aydınlatmalar daha tasarruflu olacaktır.

Peyzaj tasarımının önüne geçmeyecek ama onu tamamlayacak, bahçe düzenlemesine katkıda bulunacak bir ışıklandırma düşünülmelidir. Aydınlatma ürünleri yine sizin seçiminize bağlı olarak farklı renk ve şiddette ışık verecek şekilde seçilebilir. Her bahçe için o bahçenin özellikleri göz önüne alınarak ayrı bir uygulama düşünülebilir. Bu konuda profesyonellerden yardım almanız işinizi epey kolaylaştıracaktır.

 

Bahçe aydınlatma ürünleri için kendi evinizin elektriğini kullanmak dışında, özel olarak dış mekanlar için tasarlanmış ve güneş enerjisi ile çalışan ürünleri de araştırabilirsiniz. Güneş enerjisinden faydalanmanız hem çevre korumasına bir katkıdır hem de elektrik faturasının daha düşük gelmesi demektir. Maliyeti düşüren diğer bir aydınlatma seçeneği de LED aydınlatma ürünleridir. Dış mekanlar için özel olarak üretilen modeller hem hava koşullarına dayanıklıdır hem de çok daha az elektrik tüketir.

Etkili bir aydınlatma için eğer ağaç ve yüksek bitkileriniz varsa tepeden aydınlatmadan faydalanabilirsiniz. Kısa bitki ve çiçeklerin ekili olduğu alanlarda yerden aydınlatmanın etkisi daha çarpıcı olur. Spot aydınlatmaları ise özellikle vurgulamak istediğiniz bir heykel ya da çeşme için kullanabilirsiniz.

Bahçede kimi ögeleri karanlıkta bırakıp kimilerini öne çıkarmak farklı bir etki yaratabilir. Bu fotoğrafta uzun ve kısa palmiyelerin aydınlatılmasıyla bu güzel ağaçlar öne çıkarılarak farklı bir tablo oluşturulduğunu görüyorsunuz.

Ağaç veya direklerden sarkıtabileceğiniz dekoratif bahçe aydınlatmalarıyla bahçenize romantik bir hava katabilirsiniz. Fener tipi aydınlatmalar, hasır lambalar, minik lambalar ile gündüzleri olduğu kadar akşamları da içinizi ısıtacak ve sıcak bir atmosfer sağlayacak dekoratif aydınlatma ürünlerini bahçeye her zaman ekleyebilirsiniz.

Peyzaj aydınlatma örneklerinde öne çıkan noktalardan biri de, bir yılbaşı ağacı süsler gibi bulduğunuz her köşeye bir lamba eklemektense bu düzenlemenin planlı bir şekilde yapılmasının çok daha iyi sonuç verdiğidir. Üstelik işin teknik kısmında da dikkatli olunması gerektiğinden uzmanlardan yardım almak önemli. Konu elektrik olunca, hele ki dış mekanlar için, güvenlik konusu şakaya gelmez.

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız