Kolay Doğum Yapmak

Kolay Doğum Yapmak

Ağrılarınız başladıktan sonra sıvı gıdaları tercih edin. Bağırsaklarınızın boş olması doğumu kolaylaştırır. Hastaneye gitmeden önce ılık bir duş alarak rahatlayın. Suyunuz geldiyse ayakta durmayın en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Korkmayın. Korku ve endişe ağrılarınızın düzenini bozarak doğumun uzamasına neden olur. İki ağrı arasında düzenli nefes alıp vererek kendinizi ve bebeğinizi rahatlatın. Zamanı gelmeden ıkınmayın. -Derin

Ağrılarınız başladıktan sonra sıvı gıdaları tercih edin. Bağırsaklarınızın boş olması doğumu kolaylaştırır.

Hastaneye gitmeden önce ılık bir duş alarak rahatlayın.

Suyunuz geldiyse ayakta durmayın en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Korkmayın. Korku ve endişe ağrılarınızın düzenini bozarak doğumun uzamasına neden olur.

İki ağrı arasında düzenli nefes alıp vererek kendinizi ve bebeğinizi rahatlatın.

Zamanı gelmeden ıkınmayın. -Derin derin nefes alın. Sancı geldiğinde ağzınızı kapatın çenenizi göğsünüze dayayıp ellerinizle bir yerden (doğum masası veya yatağın kenardan) destek alarak bütün gücünüzle aşağıya doğru ıkının.

Bebeğinizin başı doğuncaya kadar ıkınmalara devam edin.

Bebeğinizin doğmasıyla doğum olayı henüz bitmemiştir. Sıra plasentanın (eşin) doğumuna gelmiştir. Bu safhada fazla ağrı hissedilmez.

Karnınıza yapılacak masajla eşin ayrılması kolaylaşır.

Derin derin nefes alın.

İlk yarım saat içerisinde bebeğin eşi ayrılacaktır.

Böylece doğum olayı sizin de yardımınızla sağlıklı ve kolay bir şekilde tamamlanmıştır.

Doğumdan sonra rahim eski haline dönmek için kasılır. Buna bağlı olarak da karnınızda hafif sertlik ve ağrı oluşur. Bu durum normaldir. Karnınıza yapacağınız hafif masaj rahimin çabuk toplanmasını sağlayarak doğum sonu kanamalarını azaltır.

Doğumdan sonraki ilk yarım saat içerisinde bebeğinizi emzirmeye başlayın. Bu hem doğum kanamalarını azaltır hem de bebeğinizle aranızda iyi bir bağ kurar.

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız