Kapalı Balkon Dekorasyonu

Kapalı Balkon Dekorasyonu

Balkon kapatmak için pek çok haklı gerekçe olabilir. Soğuk ve yağışlı havalarda balkonu kullanabilmek, dışarıdaki tozun eve girmesini önlemek ya da giriş katında oturuluyorsa güvenlik ve mahremiyet sağlamak gibi nedenler sıralanabilir. Ancak işin yapı ve dekorasyon kısmına geçmeden önce bu tip girişimlerin kimi zaman kat malikleri arasında problemlere neden olduğunu hatırlatmakta fayda var. Balkon kapatmak

Balkon kapatmak için pek çok haklı gerekçe olabilir. Soğuk ve yağışlı havalarda balkonu kullanabilmek, dışarıdaki tozun eve girmesini önlemek ya da giriş katında oturuluyorsa güvenlik ve mahremiyet sağlamak gibi nedenler sıralanabilir. Ancak işin yapı ve dekorasyon kısmına geçmeden önce bu tip girişimlerin kimi zaman kat malikleri arasında problemlere neden olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Balkon kapatmak kanuna aykırı mı?

Eğer müstakil bir ev söz konusu değilse, bir apartmanda sadece bir dairenin balkonunu kapatması apartmanın dış görünümünü bozacağından diğer ev sahipleri tarafından tepki alabilir. Eğer bir apartman dairesinde oturuyorsanız ve balkonunuzu kapatmanız binanın dış cephesinde tutarsız bir görünüme yol açacaksa bazı şikayetlere karşı hazırlıklı olmalısınız. Yakın zamanda İzmir’de bu nedenle açılan bir davada yargıtay, balkon kapatmanın imar suçu olmadığına karar verdi ama bu başka birinin benzer bir mahkeme süreci yaşamayacağı anlamına gelmiyor. Balkonu kapatmadan önce binada benzer bir uygulama var mı bakabilir, apartman yöneticisine konuyu danışabilirsiniz.

Balkon kapatma malzemeleri hangileri?

Balkon kapatmak için ülkemizde genellikle alüminyum doğrama, PVC ya da temperli cam malzeme tercih edilmektedir. Son yıllarda katlanır sistemli camlarla görüş alanını kapatmayan cam balkonların epey revaçta olduğu bir gerçek. Yağmur, rüzgar ya da toz geçirmeyen, sağlıklı cam malzeme alüminyum ve PVC’nin önüne geçmiş gibi görünüyor.

Cam balkon yaptırmakta kararsızsanız bu noktada bazı soruları cevaplamak kararınızı kolaylaştırabilir. Balkonda oturacak mısınız yoksa sadece bir depo olarak mı kullanacaksınız? Balkon nasıl bir manzaraya bakıyor? Ses ve ısı yalıtımı sizin için önemli mi? 

Cam malzeme PVC’ye göre daha sağlıklıdır ve manzaranız kapanmaz. Katlanır camları dilediğinizde kolayca açabilirsiniz. Dilerseniz dışarıdan balkonun içini göstermeyen özellikteki camları seçebilirsiniz. Cam balkonlar toz, rüzgar, yağış geçirmez. Buna karşın cam balkonlar ses ve ısı yalıtımı yapmaz. Kışların çok sert geçtiği bölgelerde cam balkon avantajlı olmayabilir.

Cam balkonlarda kullanılan temperli camlar darbelere karşı dayanıklıdır. Çok şiddetli bir darbe söz konusu olursa tıpkı araba camlarında olduğu gibi çatlar ancak kırılmaz.

Fiyat karşılaştırması yaptığımızda öyle anlaşılıyor ki kaliteli bir PVC malzeme kullanıldığında cam malzemeyle aralarında fazla bir fiyat farkı ortaya çıkmıyor. Ancak PVC’nin kalitesinden ödün verilirse cam balkona oranla daha ucuza balkon kapatmak mümkün.

Oturmayacağınız ve sadece çamaşır asmak ya da eşya depolamak için kullanacağınız balkonlar için alüminyum ya da PVC sistemleri daha hesaplı çözümler olabilir. Balkon keyfi yapmayı düşünenler içinse cam balkonlar daha avantajlı bir seçenek olarak görünüyor.

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız