İş görüşmesinde fark yaratın!

İş görüşmesinde fark yaratın!

Mezun olduktan hemen sonra iş aramaya başlamak zor bir süreç olsa da güçlü iletişim, bilgisayar kullanma tecrübeleriniz ve özenle hazırlanmış bir özgeçmiş mülakat sürecini kolaylaştırabilirsiniz. Staj yapmış olmak ya da part-time bir işte çalışmış olmanız iş hayatına yabancı olmadığınızı, deneyiminiz olduğunu gösterir. Belli bir süre staj yapmış adaylar ile hiçbir tecrübesi olmayan adaylar arasında oldukça büyük

Mezun olduktan hemen sonra iş aramaya başlamak zor bir süreç olsa da güçlü iletişim, bilgisayar kullanma tecrübeleriniz ve özenle hazırlanmış bir özgeçmiş mülakat sürecini kolaylaştırabilirsiniz.

Staj yapmış olmak ya da part-time bir işte çalışmış olmanız iş hayatına yabancı olmadığınızı, deneyiminiz olduğunu gösterir. Belli bir süre staj yapmış adaylar ile hiçbir tecrübesi olmayan adaylar arasında oldukça büyük bir fark vardır işverenlerin gözünde.

Yazılı ve sözlü iletişim becerisi
Nasıl bir kariyer yolu çizmek istersiniz isteyin – satış temsilcisi ya da bilgisayar programcısı- işe alınmak için yazılı ve sözlü iletişim becerilerinizin güçlü olması gerekir.

Mülakatta en çok dikkat edilen şey kendinize güveniniz, rahatlığınız, içtenliğiniz, saygınız ve kendinizi insanlara sunuş biçiminizdir.

Kontak isimlerinizin bir listesini yapın; profesörler, akraba ve arkadaşlar ve bunlara kariyer fuarlarına giderek, başka profesyonel aktivitelere katılarak yeni isimler ekleyin. Hiç ummadığınız kişiler size ummadığınız kapılar açabilir. Bilgi çağında olduğumuzu unutmayın.

Alanınızla ilgili ve gerektirdiği seviyede bilgisayar programı öğrenmek zorundasınız.

Belli programları kullanmak, artık en alt seviyeden en üst seviyeye kadar tüm pozisyonlarda istenilen bir özellik.

Başarı notlarınızı CV’ye ekleyin
Özgeçmişinizi en iyi şekilde hazırlayın. Yazım hatası yapmayın, açık ve sade bir dille yazın. Kurallarına uygun, fazla uzun olmayan ama tüm gerekli bilgileri kapsayan bir özgeçmiş hazırlayın. Notlarınızı gösterin. Potansiyel işveren için notlar önemlidir. Özellikle iyi bir ortalama ile mezun olmuş olmanız her zaman için büyük bir avantajdır.

Başvuracağınız firma ile ilgili yapabildiğiniz kadar fazla araştırma yapın. Eğer varsa web sitesini gezin. Sektörle ilgili mümkün olduğunca çok bilgi toplayın.

Mülakatta sizin de söyleyebileceğiniz bir şeyler olsun

Ne kadar heyecanlı olursanız olun, mülakat sırasında gülümsemeniz işe hevesinizi ve motivasyonunuzu gösterir.

Gülümsememek işveren üzerinde olumsuz bir etki bırakır, isteksiz olduğunuzu düşünebilir.

Deneyimli olsanız da, olmasanız da en önemli nokta, o işi istediğiniz ve kariyer hedeflerinizi kafanızda belirlemiş olmanızdır. Eğer o işi gerçekten istediğinizi kanıtlar ve firmanın size yatırım yapması için onları ikna edebilirseniz şansınız çok daha yüksek olacaktır.

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız