Evlilikte Mutlu Seks Yaşamı

Evlilikte Mutlu Seks Yaşamı

Ama hep hayalleriymiş onlara acılar yaşatan onları mutlu eden o hayalde sevgiliye dokunabilmekmiş. Ne zor şey dimi aşıksın ve ona dokunamıyorsun yada dokunsan bile yetmiyor beynin, kimyan, her şeyin devamlı istiyor istiyor. Kimileri kavuşup evleniyor kimileri bu sonuca ulaşamıyor. Evlensen de ne kadar sürüyor bu aşk ya da mutlu seks, hayatın aslında ikisi de birbirini

Ama hep hayalleriymiş onlara acılar yaşatan onları mutlu eden o hayalde sevgiliye dokunabilmekmiş. Ne zor şey dimi aşıksın ve ona dokunamıyorsun yada dokunsan bile yetmiyor beynin, kimyan, her şeyin devamlı istiyor istiyor. Kimileri kavuşup evleniyor kimileri bu sonuca ulaşamıyor.

Evlensen de ne kadar sürüyor bu aşk ya da mutlu seks, hayatın aslında ikisi de birbirini tamamlıyor. İnsanı çözdükçe insanı vareden her şeyin nedenleride çıkıyor yavaş yavaş. Evlilikler, aşklar, seks, mutlu yaşam yada tam tersleri nedenleriyle veriyor kendisini teker teker.

İhtiyaçlarımızın başında gelir seks, evlilik ya da birliktelikler yemek içmek gibi önemlidir, ama ne kadar önemsiyor yada dile getiriyoruz ?

Dünya da yaşamış ilk insanları düşünüce acaba şimidiki zamandan farklı nasıldı beraberlikleri ve seks hayatları? İlk insanlar antropologlar tarafından araştırılmakta ve sonuçlara göre o zamandaki erkeklerleri fiziksel yapısı kadının neredeyse 3 katıymış. Düşünsenize o zamanlar tek amacınız üremek, üreyebilmek için beslenmek onun içinde avlanmak. O zamanlarda bilirsiniz ki herkes çıplak erkek ve kadın birbirlerinin cinsel organlarını görür, beğenir ve sonra cinsel ilişkiye girerlermiş. Bu esnada kadının fark edilmeyen bir koku salgıladığı söylenir o kokunun tatmininden sonra insanoğlu karar verir işte birlikte olacagı insana. Yüzyıllar geçmiş ve bugünlere gelmişiz artık birçok yerimizi kapatıyoruz. O zamanlar her yerimiz açıkken şimdiki gibi cinsel yaşamda problemlerimiz olurmuydu acaba. Ama şimdi bu problemin olduğu kesin.

Kültürler ve yaşam şekilleri belirler insanoğlunun evlilik ve cinsel yaşam şeklini. Bizim ülkemizde monogami evlilik türü yaşanmakta yani tek eşe sahip olunan evlilikler. Tabi bu günümüzde ne kadar geçerli tartışılır aslında …

Her şeyden önce seksin biyolojik, evliliğin kültürel olduğunu bilmemiz gerekir ama biz ikisini de karıştırır durumdayız. Tamam evlilik kültürel ama seks yaşamı biyolojikse kadın ve erkeğin biyolojisine göre cinsellik yaşadıkları gerçeği çıkar ortaya.

Peki mutlu seks yaşamı beynin kimyasına göre nasıl oluşur? Bilmediğimiz neler var? Bunları bildiğimiz takdirde o zaman bir şeyleri değiştirebilirmiyiz? Tabiî ki neden olmasın. Kadın ve erkek aşık olduklarında salgıladıkları mutluluk hormonları (endorfin) sayesinde vücutlarına doping depolanır bu da sakinlik ve tatminlik sağlar. Yani sevdiğinizle yaptığınız seks size sayısız faydalar sağlar. Aşkın geçeceğini bilmek ki bu kiminde bu 6 ay kiminde 2 yılda sınırlıdır. Ama seks yaşamını mutlu hale getirmek sonuna kadar önemlidir. Beynimizin 2 lobu vardır bunlar sağ ve sol loplardır. Sağ duygusal düşüncemizi, sol ise mantıksal düşüncemizi yönetir. Bi önceki yazımızda kadınların ve erkeklerin duygusal ve mantıksal süreçlerine değinmiştik. Ama insan bu iki loptan birini daha baskın kullanır ve yaşamı buna göre şekillenir. Aşklarını ve seks yaşamlarıda farklıdır.

Duygusal düşünceye sahip insanlar ki ağırlıklı kadınlar olabilir . Bunlar için önemli olan şey estetiktir, zevk ve acı vardır yaşamlarında. Mantıksallar için önemli olan şey güçtür ve fayda zarar odaklıdırlar. Estetik olmadığı için fantezileri de yok denecek kadar azdır. Duygusallar daha çok soyut şeylere odaklanır maneviyat önemlidir evliliklerinde duygusal davranırlar, acelecilerdir hemen olsun isterler, daha eve girer girmez kapıda sevişmeye başlayan tiplerdir, duygular önemlidir ve onun peşinden koşarlar. Ama bir mantıksal eve gelip üstünü değiştirmeden, yemeğini yemeden ve saati gelmeden seks yaşamak istemez ona göre her şeyin yeri ve zamanı vardır.

Mantıksalın evlilik yaşamında belli cinsel ilişki günleri vardır ve şartlanmadan dolayı o tarihleri pek atlamaz ama duygusal için yer tarih ve zaman perde önemli değildir. Duygusal düşünceye sahip insanlarda abartı çoktur, mantıksalda yoktur. Duygusal düşüncede tonlamalar çok önemlidir ne yapıyor olursa olsun özellikle seks esnasında dokunsal boyuttaki konuşmalar, romantizm önemlidir siz duygusal konuşarak onu etkiliyebilirsiniz. Mantıksallarda kelimeler yani ne söylediğin çok önemlidir. Söylediklerinizle ikna edemezseniz eyleme geçmez. Evli mantıksal bir eş ön sevişme pek fazla yaşamaz ama duygusal bir eş ise ön sevişme ister. Ülkelere baktığınızda soğuk iklim insanları daha mantıksal sıcak iklim insanları daha duygusaldır. Bir Rus erkeği sadece sonuca odaklıdır ve fazla ön sevişme olmaz ama mesela bir brezilyalı için ön sevişme en önemli kısımdır. Yaşamlarında da öyledirler. Örneğin bir Amerikalı anne yeni doğmuş bebeğiyle günde saat kucak kucağa vakit geçirirken bir Afrikalı annenin kucağından çocuk hiç inmez. Amerikalı da doğru olan, Afrikalıda güzel olan vardır.

Duygusal bir insan için önce sevgi sonra saygı ama mantıksal biri için önce saygı sonra sevgi gelir. Biri evlilikte sevgiyi önemserken bir diğeri saygıyı daha çok önemser. Duygusal ne olursa olsun merhametlidir ve çabuk affeder ama mantıksal kuralcı olduğundan az merhametlidir. Duygusal olan yaşamında tepkilerini davranışlarıyla belli eder ve eşinin anlamasını bekler fakat bir diğeri tepkilerini kelimeleri yani konuşmalarıyla belli eder konuşmak ister.Yatağını ilk ayıranlar duygusallardır genelde sonradan pişman olurlar, mantıksal kolay kolay ayırmaz ama ayırınca da kolay kolay birleştirmez. Duygusal daha değişime odaklı olduğundan seks yaşamlarında ilişkilerinde fantezileri sever, buradaki insan özellikle kadınlar mum ışığı fantezisini çok kullanırlar, her şey ayarlanır yalnız mantıksal koca işten gelir ve çok yorgundur yemeden içmeden dinlenmeden olmaz. Mum ışığı ona biraz saçma gelebilir. Tam tersi olsun duygusal adam ve mantıksal kadın aslında böyle bir ilişkiye tanıkta olmuştum, danışmanlığı yaptığım bir evli çift birbirlerini sevmediklerini ve ne yapacaklarını şaşırmış halde gelmişlerdi. Evliliklerinin ilk yıllarında küçük anlaşmazlık olmuş bunlar üst üste seks yaşamlarını da olumsuz etkilemiş. Kadın kolay kolay eşleşmeyen ve ikna olmayan, konuşulmamış ve halledilmemiş birçok şey olduğu kanısında erkek ise yaşanan yaşandı tekrar tekrar tartışmanın anlamı yok yarınımıza bakalım yaklaşımında ve eşine çiçekler, böcekler alıp sevgisini göstermekte ama kadın duymak konuşmak istiyor. Konuşmalarda ikna olmayan kadın bir süre sonra eşinin cinsel isteklerinede cevap vermez hale gelince ki bu bir duygusal için ciddi sorundur. Herşeyi yap ama onu evliliğinde seksiz bırakma …

Bu boyuta kadar getiren mesele inanın ki çok basit bir mesele bile olabiliyor ki bu da onlardan biri. Duygusal olumsuz yapılan ya da yaptığı her şeyi ‘ salakça, iğrenç, güzel, çirkin, hoş’ diye nitelerken mantıksal ise ‘ mantıksız, doğru, yanlış, gerçekçi değil’ diyerek betimler. Yaşamın heryerinde bunları arar olurlar sonra. Evlilikte mutlu bir seks deyince mantıksalın aklına düzenli, temiz, faydalı, gerektiği kadar ve belli saatler gelirken duygusalın aklına çılgın, güzel, romantik, hoş saatler gelir.

Şimdi beyin loblarına göre evliliklerde mutlu seks yaşamı nasıl olur ona bakalım:

1) Mantıksal düşünceye sahip birisi duygusal düşünceye sahip birisi ile beraber olursa çok şey paylaşır, az tartışır, birbirlerini tatmin edebilirler, yeniliklere açık olurlar. Sadece maddi anlamda tartışırlar çok risk aldıkları için bu pek fazla seks yaşamlarını etkilemez.

2) Mantıksal düşünceye sahip birisi, mantıksal düşünceye sahip birisi ile tek düze bir hayatları olur, seks esnasında bile yatırımlarını konuşabilirler yani aslında bol bol para biriktirirler. Evliliklerinde seks onlar için ihtiyaçtır ilk önce.

3) Duygusal düşünceye sahip birisi, mantıksal düşünceye sahip birisi ile birlikte olursa ve her ikisi de değişime kapalı ise felaket olur. Ortak nokta çok fazla bulamayacaklarından genel evliliklerinde seks yaşamlarında da problemler artacaktır. Duygusal taraf doyum yaşayamayacaktır. İlişkiden sonra yatamayan, rahat uyuyamayan taraf olacaktır. Ama mantıksal olan hemen sırtını dönüp yatabilir. Ama değişime açık olurlarsa mükemmel olur. Birbirlerinden farklı tatlar almaya başlarlar. Biri diğerin hayatına devamlı değişik zevk ve tatlar katacaktır.

Hiçbirşey değiştirilemez değildir, hayatın genelinde imkansızlık yoktur, kişinin kendisinin imkansızlıkları vardır. Evlilik sürecinde mutlu bir seks yaşamı için ilk önce eşinizin bu yönlerini bilmelisiniz en önemlisi kendinizi tanımalı ve ne istediğinizi bilmelisiniz. Eğer kendinizi değişime açık hale getiremezseniz bunu eşinizden de beklemeyin. Çünkü değişim insanın kendisinde başlar.

Mutlu bir seks yaşamı için cinselliğinizi, seks boyutlarınızı eşinizle konuşmalısınız konuşmadığınız bir şeyin eyleminde de başarılı olamayız. Bizim toplumumuzda kültürümüz , yetiştirilmemiz gereği cinsellik yaşamı, seks hep göz ardı edilmiş ve ayıp sayılmıştır. Aileler çocuklarını bu konuda doğru yönlendirip bilinçlendirmediklerinden dolayı çoğu evlenen ya da adaylar için bu bir kabus olur. Eşinizle parayı, evi, yemeği konuştuğunuz gibi başında ortasında ve sonunda devamlı bunu konuşmalısınız. Eşiniz mantıksalsa kelimeleriniz önemli, istekleriniz mantık çerçevesinde aktarmalısınız,eşiniz duygusal düşünceye sahipse konuşmalarınıza duygunuzu da katmalısınız. Üstüne basa basa söylüyorum yatak ayırmamalısınız eğer çok ciddi değilse problemleriniz. Eğer bir mantıksalsanız eşinizle seks esnasında sadece o anı konuşmalısınız nerde ne yapıyorsanız o ana odaklanın akılınızda başka şeyler olmamalı.

Kendinizde ya da eşinizde cinsel akivite ile ilgili bir problem hissediyorsanız muhakka bir uzmana başvurun. Mutlu bir seks yaşamı olmayan çiftler psikolojik anlamda hertürlü sorunlara davetiye çıkarır. Seks duygusal bir boyuttut ve fantezileriniz çoğaltmalısınız. Çiftin vücutlarıyla barışık olmaları gerekir kendi vücudunu beğenmeyen bunu beden diliyle karşısındakine hissettirir. Hiçbir zaman seksle ilgili suçluluk duygusuna kapılmamalıdır çiftler bu mutsuzluğu getirir. Cinselliği eğlence haline getirmeli ona bir oyun gibi bakmalı insan içine yenilikler katmalı ve bunu paylaşmalı. Seksi bir bir performans gösterisi gibi görmemeli. Eğer evlilikte seks yaşamımızı mutlu hale getiremezsek bizi gerginlik, stres, uykusuzluk, ani parlamalar, dengesiz beslenme süreçleri gibi problemler bekliyor olacaktır. Unutmayalım seks su, yemek gibi biyolojik bir ihtiyaçtır diğerlerinden farkı duygusal yönden hazzının yüksek olmasıdır. Yiyeceğiniz yemeği konuşur, tarif eder gibi, susadığınızda su ister gibi, içecek tercihi yapar gibi seksi de konuşun ve değişik tercihleriniz olsun. Menünüzü arada bir değiştirin .

Şimdi en azından erkek ve kadınların sadece cinsiyet farklılıklarına göre değil beyin kimyalarına göre de değişiklik gösterdiklerini de göreceğiz.

Aşkım Kapışmak
İlişki Danışmanı

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız