Erkeklerde İlk Gece Gerilimi

Erkeklerde İlk Gece Gerilimi

Gerdek gecesi ile ilgili erkeklerin ne hissettiğine dair tüm bilgileri REEM Nöropsikiyatri’den Dr. Mehmet Yavuz’dan aldık. Ailevi ve çevresel şartlar, yetişme tarzı ve eğitim düzeyi, gerdek gecesi ilişkiye girememe korkusu, bilinç ve bilinçaltı çatışması oluşturarak, erkek cinsel organının sertleşmesini engeller. Bu bozukluk geçici olup bir kaç haftada düzelebilse de bazen aylarca sürebilir. Bu durumun, “Erkekliğin

Gerdek gecesi ile ilgili erkeklerin ne hissettiğine dair tüm bilgileri REEM Nöropsikiyatri’den Dr. Mehmet Yavuz’dan aldık.

Ailevi ve çevresel şartlar, yetişme tarzı ve eğitim düzeyi, gerdek gecesi ilişkiye girememe korkusu, bilinç ve bilinçaltı çatışması oluşturarak, erkek cinsel organının sertleşmesini engeller. Bu bozukluk geçici olup bir kaç haftada düzelebilse de bazen aylarca sürebilir.

Bu durumun, “Erkekliğin bağlanması” gibi doğaüstü bir takım nedenlere atfedilerek, hekim dışı geleneksel yöntemlere de başvurulduğunu üzülerek görmekteyiz. İşin daha üzücü tarafı ise, etkili telkine çok müsait olan gerdek gecesi iktidarsızlığının, çoğunlukla uygunsuz kişi ya da kişiler tarafından istismar edilmesi ve menfaat sağlanmaya çalışılmasıdır.

Kadının kaygısı erkeğe de yansıyor

Erkeğin ya başarılı olamazsam korkusunun yanı sıra, gelinin de ağrı ve kanama kaygılarından dolayı yaşadığı korkuyu açıkça belli etmesi gerdek gecesi iktidarsızlığına zemin hazırlar.

 

İlk bir iki başarısız deneme durumunda yitirilen özgüven, her başarısız ilişkide biraz daha pekişir ve kısa sürede negatif bir kısır döngü ortaya çıkar. Bu kısır döngü, erkeğin aylar boyu sertleşme sağlayamamasına sebep olabilir.

 

Abartılı ve yanlış düşünceler iktidarsızlığı tetikliyor

Erkeklerin yaşadığı ilk gece korkusunda kadınların da rolü bulunmaktadır. Kadının ilk gece hakkındaki abartılı ve yanlış düşünceleri erkekteki geçici iktidarsızlığı tetikler.

 

Bunda hiç şüphesiz ya eşime zarar verirsem, onun canını çok yakarsam kaygılarının da rolü vardır. Bazı kadınların eşlerinden aşırı performans beklediklerini farkında olmadan da olsa belli etmeleri, erkekte kaygı ve başarısızlık korkusu oluşturabilir. 

Ereksiyon istek ve uyarılmanın ardından oluştuğundan, bu dönemde oluşacak herhangi bir olumsuz durum kişide mevcut ereksiyonun, tam birleşme esnasında aniden kaybolmasına yol açabilir.

 

Daha sonraki denemelerde ise kişi acaba yine “ereksiyonum kaybolacak mı?” beklentisi içinde ilişkiyi tekrar denediğinde, arzulu olmasına, yüksek libido düzeyine ve ön sevişmede sertleşme olmasına rağmen sertliğinin kaybolduğunu görebilir.

 

Eşler birbirine anlayış göstermelidir

Her şeye rağmen gerdek gecesinde erkeğe daha önemli sorumluluklar düşmektedir. Gelin daha önce evlilik ya da beraberlik yaşamamışsa onun ürkekliğini anlamalı, şefkatli ve sabırlı olmalı aceleci davranmamalıdır.

 

İlk ilişki yaşayacak olan gelin kulaktan dolma yanlış bilgilerle şartlanmış olabilir ve ilişkinin çok ağrılı ve kanamalı olacağına inanmış olabilir.

Unutulmamalıdır ki, ilk gece yaşanan tecavüzü andıran hoyratça yaklaşımlar gelin de bir ömür boyu sürebilecek psikolojik bozukluklara neden olabilmektedir.

Aynı durum erkek için de söz konusudur. Damat ilk gece stres ve heyecandan dolayı ürkek davranabilir ya da erken boşalma yaşanabilir. Gelin anlayışlı ve sabırlı olmalıdır. Asla eşinin erkekliğini küçümseyen ifadelere başvurmamalıdır. Aksi takdirde uzun süre ereksiyon kusurları yaşanabilir ve tedavisi de bir hayli zor olabilir.

Erektil disfonksiyon gerdek gecesi iktidarsızlığından farklı bir durumdur. Burada psikolojik nedenlerden ziyade organik fonskiyon bozukluğu söz konusudur ve gerdek gecesinden önce de ereksiyon problemi vardır.

Erektil disfonksiyon problemi olan erkeklerin evlenmeden önce mutlaka bu sorunu tedavi ettirmelidirler.

Özellikle damat, gerdek gecesi alkol almaktan kaçınmalıdır. Alkol ereksiyon kusurlarına yol açabilmektedir.

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız