Eda Taşpınar’dan sıkı bir vücut için öneriler

Eda Taşpınar’dan sıkı bir vücut için öneriler

Uzun yıllardır yaptığım spor egzersizleri bana artık yetersiz kalınca \”military bootcamp\” ile tanıştım. Bu egzersiz kendi tasarladığım bikiniyi sıkılaşmış bir vücuda giymemi de sağlıyor ve ister istemez özgüven de sağlıyor. Bu sporu yapmak istiyorsanız öncelikle sabırlı olacaksınız. \”Eda’nın yaptığı antremandan yapayım\” diye bir şey yok. Bu spor için önce beyniniz sonra kalbiniz de hazır olmalı…

Uzun yıllardır yaptığım spor egzersizleri bana artık yetersiz kalınca \”military bootcamp\” ile tanıştım. Bu egzersiz kendi tasarladığım bikiniyi sıkılaşmış bir vücuda giymemi de sağlıyor ve ister istemez özgüven de sağlıyor. Bu sporu yapmak istiyorsanız öncelikle sabırlı olacaksınız. \”Eda’nın yaptığı antremandan yapayım\” diye bir şey yok. Bu spor için önce beyniniz sonra kalbiniz de hazır olmalı…

ıkı bir vücut için uzun zamandır egzersiz çalışmaları yapıyorum ama son bir yıldır yaptığım military boot camp istediğim gibi bir vücut yakalamamı sağladı. Bootcamp vücut ağırlığı ve sistematik askeri egzersizleri kullanılarak, tempolu bir şekilde metabolizmayı hızlandırıp, maksimum yağ yakımını ve dayanıklılığı arttırıyor. Bu egzersizi 3’er setler ile yapıyorum. Egzersizi yaptığım zamanlar kalp atışım ve nabızım çok yukarılara çıkıyor. Bu sayede de vücutta yağ yakımı oluyor ve kalp güçleniyor. En önemlisi ise vücudum sıkılaşıyor ve daha fit bir görüntü kazanıyorum.
Bu aşamaya ulaşmak için belirli aşamalardan geçtim. Son bir yıldır military bootcamp yapıyorum ve bunca yıldır yaptığım hiçbir sporda bu kadar yüksek seviyeye gelmemiştim. Tatilde olmama rağmen hâlâ ufak egzersizler ile devam ediyor. Tatil yaptığım yere kendi aletlerimi de getirdim. Bu sporda sağlıklı beslenmek çok önemli. Çünkü spor yüzde 40, yüzde 60’i ise tamamen yemek. \”Ağır spor yapıyorum sonra oturup deli gibi yemek yiyorum\” dersen, sporun faydası oluyor ama sıkılaşmıyorsun.

Beyaz bikinimi kendim tasarladım. Seneye çok özel bir koleksiyonla satışa çıkacak…

Kurbağa gibi zıplayarak merdivenleri inip, çıkıyorsunuz

Tramplende zıplıyorum. Aralarda merdiven basamaklarını kurbağa gibi zıplayarak inip çıkıyorum. Kolay gibi gözüküyor değil mi, tahmin ettiğinizden çok daha zor. Nabız 180’e çıkıyor ve aniden 80’e iniyor. Daha sonra da bir diğer set başlıyor. Mesela 3 hareketli set var, her birinde ayrı ayrı 3 hareket var. Yani toplam 54 ayrı hareket yapıyorum. Bu antrenmanlar sırasında bol bol su içilmelisiniz… Bu zorlu setlerden sonra halim kalırsa üstüne 30 dakika da koşuyorum. Yaz olduğu için koşmak yerine günde 40 dakika yüzüyorum. Bir de akşam üzeri günde 2 saat sörf yapıyorum. Sörf bütün kasları çalıştırıyor aynen yüzme gibi.

Şeker deriyi yaşlandırıyor mümkünse uzak kalın

Herkesin metabolizması farklı çalışır ama ben bu tarz bir spor için yediğim içtiğime büyük önem veriyorum. Sabahları 2 büyük dilim kahverengi ekmek, peynir, yağsız hindi füme, domates, çay, yumurta yiyorum. Ağır spor yapıyorsanız mutlaka protein almanız gerekiyor. Çünkü ağır antrenman yapınca vücutta kaslar yırtılıyor, bu yırtılmayı vücut onarmak için kalpten kan pompalıyor ve onarıyor. Ufak karın kasları için gerekli şeyler… Onarım sırasında vücudun bellirli bir proteine ihtiyacı var. \”Oh rahatlıkla protein alabilirim\” demeyin çünkü fazlasını vücut yağa çeviriyor. Her şeyi kıvamında yapmalı. Öğlenleri ızgara tavuk göğsü, domates, salatalık ve iki dilim ekmek yiyorum. Akşamları ise mutlaka sebze yiyorum bazen de balık. Eti akşam değil de öğlen yemeyi tercih ediyorum. Mümkün oldukça az karbonhidrat almalı, hiç almamak egzersiz yapan bünye için büyük yanlış. Şekerden uzak durmalı. Maalesef çikolatayı çok yiyorum. Ondan uzak duruyorum. Şekerin en kötü yaptığı şey deriyi yaşlandırmak. O yüzden kararında yemeli.

Bootcamp yapanın beyni de kalbi de buna hazır olmalı

Military bootcamp yapıyorsanız öncelikle sabırlı olmalısınız. \”Eda’nın yaptığı antremandan yaptım, sıkılaşmadım\” diye bir şey yok. Senelerdir spor yapıyorum. Bunun için kalbimin de, beynimin de hazır olmasını bekledim. Çok insan biliyorum heves edip, spora yazılıp gitmiyor. Vücudumun sıkılığı için haftanın beş günü spordaydım. Bunu rutine sokmalısınız ve yaşam kuralınız olmalı. Kendinize bakmalısınız. Kendine bakan kadın ile bakmayan arasında büyük fark oluyor. \”Spor yapmıyorum\” demeyi asla kabul etmiyorum. Military bootcamp yapacaksanız kendinizi doktora kontrol ettirmelisiniz. Spor yaptıkça aşama kaydediyorsunuz ve güçleniyorsunuz. Yaptığım hareketler bir süre sonra yetmiyor… Anlattığım spor bir anda yapılacak bir şey değil. Ufak ufak adımlarla bu seviyeye yükseliyorsunuz.

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız