Diyetler cildinizi nasıl etkiler

Diyetler cildinizi nasıl etkiler

Etrafınızda bu kadar çok tek besin diyeti varken düşük karbonhidrat, yüksek protein, çiğ yemek ve aradaki diğer her şey hangilerinin bel çevrenize katkıda bulunurken cildinizi mahvettiğini anlamak güç. \”Tabii ki ilk tercih sağlıklı beslenmek olmalı,\” diyor New York’lu dermatolog Howard Sobel. \”Cildimiz optimum, sağlıklı bir yaşam sürmek için sağlıklı beslenmeye ihtiyaç duyan bir organ.\” Düşük Karbonhidrat

Etrafınızda bu kadar çok tek besin diyeti varken düşük karbonhidrat, yüksek protein, çiğ yemek ve aradaki diğer her şey hangilerinin bel çevrenize katkıda bulunurken cildinizi mahvettiğini anlamak güç.

\”Tabii ki ilk tercih sağlıklı beslenmek olmalı,\” diyor New York’lu dermatolog Howard Sobel. \”Cildimiz optimum, sağlıklı bir yaşam sürmek için sağlıklı beslenmeye ihtiyaç duyan bir organ.\”

Düşük Karbonhidrat ve Yüksek Protein İçeren Diyetler

FELSEFESİ
Basit karbonhidratların (şeker, beyaz ekmek ve makarna) gereksiz kalori sağladığı inancına dayanan bu diyet çok çabuk popular oldu. Bu diyetle vücut proteinle doluyor (aldığınız günlük kalorinin yüzde 30 ile 50 arasında bir kısmını tavuk, balık, hindi veya kırmızı etten alıyorsunuz) bunun yanında da bin bir türlü tahıl ürünü tüketiyorsunuz. Böylelikle hızlı kilo vermeniz sağlanıyor.

ARTISI
\”Yüksek protein diyetleri size daha uzun süre tok tutuyor böylelikle daha kolay kilo veriyorsunuz. Vücudun proteinleri kırması daha zordur ve vücutta daha uzun süre kalırlar, acıkmanızı önlerler,\” diyor New York’lu beslenme uzmanı Oz Garcia.

EKSİSİ
Hızla kilo vermeniz, vücudunuz ve cildinizin bundan iyi etkileneceği anlamına gelmez. \”Uzun süreler boyunca karbonhidrat almamak vücudunuz için gerçekten çok zararlı – osteoporoz, böbrek taşı ve yüksek kolesterol gibi birçok sorunla baş başa kalabilirsiniz,\” diyor Garcia.

KURUMUŞ BİR CİLT
Karbonhidrat bakımından fakir veya eksik diyetler kaslarda ve karaciğerlerde toplanan glikoz olan glikojen bakımından vücudu yorar. \”Yeterli glikoz almadığınızda dehidrasyon kalıcı olabilir ve bu cildi doğrudan etkiler,\” diyor New York’lu estetisyen Claudio Pinto. \”Bazıları bu durumu çözmek için aşırı nemlendirici kullanır, ancak içten eksik olanı dıştan tamamlamak neredeyse imkânsızdır.\”

SİVİLCELER
Az karbonhidrat tüketimi gerektiren diyetler sivilcelenmeyi arttırabilir. Ancak bu herkes için aynı şekilde gerçekleşmez. \”Bu diyetler insülin üretimini minimuma indirir, bu da stres hormonu kortizolun yükselmesini sağlar. Böylelikle cilt daha yağlı olacağı için sivilce oluşumu artar,\” diyor Dr. Sobel.\”Karbonhidratlardan vazgeçmek cildin sağlıksız gözükmesine sebep olabilir,\” diyor Garcia.

SARKIK BİR CİLT
Glikoz bakımından zayıf bir beslenme şekli kas ve dokuların güç kaybetmesine sebep olur, bu da sağlıklı tonun kaybetmiş, sarkık bir cilt sahibi olmanıza yol açar. \”Bu etkiyi hemen görmeyeceğinizi unutmayın. Bir, iki hatta daha uzun yıllar alabilir bu dramatik değişiklikleri fark etmeniz. O yüzden dikkatli olmakta fayda var,\” diyor Pinto.

NE YEMELİ
\”Beyaz karbonhidratları tam tahıllı muadilleriyle değiştirin, tatlı patates, kahverengi şeker gibi. Böylelikle kolajen seviyelerinizi aktif tutabilirsiniz,\” diyor Boca Raton’lu Beslenme Uzmanı Lily Laffy. Her öğünde biraz karbonhidrat tüketmek en doğrusu olacaktır. \”Meyve ve sebzelerdeki karbonhidratlar serbest radikalleri kontrol altında tutan antioksidanlar bakımından da zengindir,\” diyor Dr. Sobel

NE YEMEMELİ
Beyaz olan ve şekerle doldurulmuş her şeyden (ekmek, makarna, kurabiye, kek) uzak durun.

newbeauty

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız