Ayaklarınızı yaza hazırlayın

Ayaklarınızı yaza hazırlayın

Güzel ayaklara sahip olmanın tek yolunun, oje sürmekten ibaret olmadığını biliyorsunuzdur. Özellikle yaz aylarında, 15 günde bir pediküre gitmek bile yeterli olmaz. Gün boyunca vücudunuzun bütün ağırlığını taşıyan ayaklarınızın çok daha fazla özene ihtiyacı var. Evde uygulayacağınız bir bakım rutini, ayaklarınızın her daim formda ve bakımlı olmasını sağlar. PEDİKÜR ZAMANI Ayağınızı haftada bir defa, 10

Güzel ayaklara sahip olmanın tek yolunun, oje sürmekten ibaret olmadığını biliyorsunuzdur. Özellikle yaz aylarında, 15 günde bir pediküre gitmek bile yeterli olmaz. Gün boyunca vücudunuzun bütün ağırlığını taşıyan ayaklarınızın çok daha fazla özene ihtiyacı var. Evde uygulayacağınız bir bakım rutini, ayaklarınızın her daim formda ve bakımlı olmasını sağlar.

PEDİKÜR ZAMANI

Ayağınızı haftada bir defa, 10 dakika ılık suda bekletin. Suyun içine birkaç damla bebe yağı veya benzeri bir vücut yağı damlatın. Sudan çıkardıktan sonra ayaklarınızı havluyla kurulayın ve ayak törpüsüyle törpüleyin. Ayaklarınızın üst kısmındaki ölü derilerden kurtulmak için sert partiküllü bir eksfoliant ile iyice ovun. Ayağınızı iyice duruladıktan sonra kurulayın ve bir vücut yağı ile masaj yapın. Ardından bol bol nemlendirici sürün. Son olarak da tırnak etlerinizi tahta bir çubukla geriye itin. Artık oje sürmeye hazırsınız.

ACİL BAKIM

Çok kuru ve kalın ayak derisinin kurtarıcısı, limon suyudur. Limonu ortadan ikiye kesin. Topukları ve diğer sertleşmiş yerleri bir dakika boyunca limonla sertçe ovun. Ayakları yumuşatmak ve açık sandaletlere yaraşır bir hale getirmek için mankenlerin uyguladığı bir yöntem var: Gece yatmadan önce ayaklarınıza vazelin sürün ve gevşek bir şekilde plastik folyo sarın. Üzerine koton bir çorap giyip yatın; sabah kalktığınızda ayaklarınız yumuşacık olacaktır.

GÜNLÜK RUTİN

Ayaklarınızdaki derinin sertleşmesini önlemek için her duş sırasında ayaklarınızı törpüleyin ve her akşam yatmadan önce ayaklarınıza nemlendirici sürmeyi; diş fırçalamak gibi bir alışkanlık haline getirin. Sürdüğünüz kremin özellikle ayaklar için tasarlanmış olmasına dikkat edin. İçinde yüksek oranda AHA bulunan kremler; ayak derinizin sertleşmesini engeller.

RENK PINARI

Bronz tene en çok yakışan oje rengi, canlı tonlardır. Yanmış bir ayakta kırmızı renk ucuz görünebilir. Ellerinize de oje sürecekseniz, ayaklarınızdakiyle aynı dokuda olmasına özen gösterin. Hollywood yıldızlarının ayak güzelliği konusunda en çok güvendikleri isim olan Deborah Lippmann, \”Ayaklarınıza sedefli veya pırıltılı oje sürüyorsanız; ellerinize mat oje sürmeyin. Aynı şey tersi için de geçerli\” diyor.

KUM TERAPİSİ

Yazları kumsalda yürümek, ayaklara çok iyi gelir. Kum; ayaklardaki ölü derilerin atılmasını sağlar, aynı zamanda masaj etkisi de yapar.

DERMATOLOG ZİYARETİ

Yanlış ayakkabılar giymek yüzünden ayaklarınızda oluşan yaraların kabukları düştüğünde, hiçbir şekilde geçiremediğiniz kahverengi izler kalabilir. Böyle bir durumda bir dermatologa başvurabilir ve o bölgelere mikrodermabrazyon yaptırabilirsiniz.

Pembe Pudra
ADMINISTRATOR
Profil

Diğer Yazılarımız